İŞİTME ENGELLİLER İÇİN ÖZEL MASKELER

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN ÖZEL MASKELER

Üretilen Şeffaf Maskeler İşitme Engellilerin İletişimi Kolaylaştırdı

COVID-19’un hayatımıza girmesiyle maskeler de vazgeçilmez bir parçamız oldu. Çoğumuzu birçok riskten korudu fakat bazılarımızın da hayatını zorlaştırdı. Özellikle de işitme engelli bireylerin.

İşitme engelli bireyler, işaret dili bilmeyenlerle iletişim kurarken daha çok jest ve mimiklerden ayrıca dudak okuma yönteminden yararlanmaktadır. Fakat yüzümüzün yarısından fazlasını kapatan bu maskeler onlar için iletişimi zorlaştırıyor. Eczane ve market gibi önemli yerlerde yapılan kısa alışverişlerde de işitme engelliler son derece zorlanıyor.

Bu konu hakkında araştırma yapan bir ABD öğrencisi işitme engelliler için şeffaf bir maske tasarladı. Ağız üzerinde şeffaf bir pencere olan bu maskeler sayesinde işitme engelliler karşısındaki kişiyle rahatlıkla iletişim kurabiliyor. Ayrıca ağız kısmının görünmesiyle de kolayca dudak okuyup konuşmaları takip edebiliyor. Bu maskeleri özellikle doktor, öğretmen, hemşire gibi toplumla iç içe çalışan meslek gruplarının kullanması işitme engellilerin hayatında büyük bir kolaylık sağlıyor.

Ülkemizde de birçok şehirde şeffaf maske üretiliyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ürettiği şeffaf maskeleri işitme engellilere dağıttı. Aynı şekilde Aydın’da da Kızılay tarafından şeffaf maskeler işitme engelli bireylere dağıtıldı. Bunun gibi birçok şehirde üretim ve dağıtım devam ediyor. Bu faaliyetlerin sonucunda da şeffaf maskeleri kullanan işitme engelliler, yaşadığı mutlulukla birlikte iletişimlerini kolaylaştıran maskeler için teşekkürlerini iletiyor.

Şulenur Çetinkaya

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Odyoloji/3

Kaynak;

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/abdde-bir-universite-ogrencisi-isitme-engelliler-icin-maske-tasarladi/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

https://www.amerikaninsesi.com/a/i%CC%87sitme-engellilerin-iletisimini-kolaylastiran-maske/5544966.html

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/muglada-isitme-engellilere-ozel-seffaf-maske-uretildi-41637850

One thought on “İŞİTME ENGELLİLER İÇİN ÖZEL MASKELER

  • 2 Mart 2021 tarihinde, saat 07:29
    Permalink

    Bu maskelerin üretilmesi fikri çok hoş ancak bence bu karşılıklı olarak kolaylaştırılmak isteniyorsa işitme engellilerle iletişime geçen toplumla iç içe çalışanlara da dağıtımı bir an önce yapılmalı. Bu haberi okumadan önce bu konuyla ilgili hiç düşünmemiştim farklı bir bakış açısı kazandırdı bana.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir